Wartość projektu: 11 752 648,82 Projekt został opracowany w partnerstwie pomiędzy Liderem – Województwem Opolskim a 3 partnerami. Zakłada kompleksową, intensywną, multidyscyplinarną rehabilitację, która umożliwi pacjentom powrót do zdrowia po przebyciu COVID-19. Partnerzy: Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Sp. z o.o., Stobrawskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. w Kup, Centrum Terapii Nerwic w Mosznej Sp. z o.o. Grupa docelowa: Populacja 2000 mieszkańców z terenu województwa opolskiego, których stan zdrowia umożliwi podjęcie rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 i które jednocześnie spełnią kryteria formalne określone w Programie. Cel główny: Poprawa sprawności funkcjonalnej u 70% uczestników programu nie mniejsza niż minimalna różnica istotna klinicznie (MCID, ang. minimal clinically important difference) w obszarach, dla których w wykonanych testach wykryto zaburzenia funkcjonalne negatywnie wypływające na obszar aktywności i podjęto terapię w ramach programu, w tym poprawa wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Cele szczegółowe:
- Podniesienie wydolności fizycznej nie mniejsza niż minimalna różnica istotna klinicznie w stosunku do stanu początkowego u 70% osób uczestniczących w Programie.
- Podniesienie kategorii modelu usprawniania wg prof. Jana Szczegielniaka (modele rehabilitacji pulmonologicznej) co najmniej o jedną kategorię u 70% osób uczestniczących w Programie w stosunku do stanu początkowego.
- Zmniejszenie oceny zmęczenia i duszności spoczynkowej lub wysiłkowej w zmodyfikowanej skali Borga (mBS) o minimum 1 punkt w stosunku do stanu początkowego, u 70% uczestników Programu poddanych rehabilitacji po-COVIDowej.
- Poprawa w stosunku do stanu początkowego, funkcjonowania psychicznego u 50% uczestników Programu, u których stwierdzono zaburzenia w zakresie lęku i nastroju związanych z przebyciem COVID-19.
- Poprawa w stosunku do stanu początkowego, funkcjonowania poznawczego 25% uczestników Programu.
- Wzrost wiedzy, u co najmniej 70% uczestników Programu w zakresie samodzielnego radzenia sobie z uciążliwymi objawami związanymi z przebyciem COVID-19.
- Nabycie umiejętności w zakresie rehabilitacji osób po COVID-19 u 80% uczestników szkolenia dla personelu medycznego z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytym COVID-19.
Metryczka
Dokument wytworzył: | Maja Michniewicz |
---|---|
Data wytworzenia: | 05.05.2022 |
Godzina wytworzenia: | 08:00 |
Podmiot udostępniający: | Województwo Opolskie |