Helena Agata Kamerska „Hala”

Urodziła się 22 marca 1925 r. w Warszawie i tam, tuż przed rozpoczęciem II Wojny Światowej, ukończyła szkołę podstawową.

W czasie niemieckiej okupacji była uczennicą tajnych kompletów w Warszawie. Zatrudniona była też w jako tkaczka w fabryce włókienniczej.

Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ją w dzielnicy Wola. „Hala” (taki przyjęła pseudonim) walczyła w zgrupowaniu Chrobry II, II Podgrupa Północ dowodzona przez por. Wacława Zagórskiego ps. „Lech”.

Zgłosiła się najpierw do gotowania posiłków dla powstańców, potem została sanitariuszką. Jako sanitariuszka mieszkała przy całkowicie zniszczonej podczas bombardowania ulicy Grzybowskiej. Uczestniczyła w walkach na odcinku Śródmieście-Północ. Brała udział m.in. w zdobywaniu gmachu PASTy i krwawych walkach w Ogrodzie Saskim. Raz raniona kulą w ramię. W Powstawaniu była przez całe 63 dni.

Warszawę opuściła 5 października 1944 r. z ludnością cywilną. Udało się jej wraz z ojcem i siostrą uciec z transportu kolejowego do Pruszkowa, z którego zapewne trafiliby do obozu koncentracyjnego. Po drodze wyskoczyła z transportu, gdy pociąg zwolnił.

Do Warszawy wróciła 2 kwietnia 1945 roku. Tam wyszła za mąż z kolegę z oddziału, Tadeusza Kamerskiego ps. „Pol”. Ślub wzięli w kościele św. Wojciecha na Woli, jednak w obawie przed represjami wobec Powstańców Warszawskich ze strony Rosjan, dla bezpieczeństwa własnego oraz swojego męża, opuścili Warszawę na dobre. W 1950 roku trafiła do Opola, w którym mieszka do dziś.

Do 1981 roku pracowała zawodowo jako księgowa, ale od wielu lat jest niezwykle aktywna i niemal całą swoją energię poświęca na spotkania z młodzieżą, spotykając się z harcerzami i uczniami w całym województwie opolskim i opowiadając im o swoich przeżyciach wojennych. Pani Helena Kamerska do dziś zachwyca aktywnością i może być źródłem inspiracji dla wielu późniejszych pokoleń.

W dowód jej zasług została odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Pamiątkową Zgrupowania Chrobry II oraz Odznaką Pamiątkową Akcji Burza.

Marszałek Województwa Opolskiego w 2018 roku przyznał Jej Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”. Wyjątkowa, nietuzinkowa postawa Pani Heleny Kamerskiej, jaką reprezentowała przez całe swoje bogate życie zasługuje na to, aby wpisać ją w poczet najwybitniejszych postaci regionu – Honorowych Obywatelski Województwa Opolskiego.

Metryczka

Wytworzono: 25.03.2025
Wytworzono przez: Dyrektor Biura Sejmiku - Damian Cedro
Opublikowano: 27.03.2025, 10:58
Opublikowano przez: Radosław Nowosielecki
Podmiot udostępniający: Województwo Opolskie
Liczba odwiedzin: 3

W przypadku problemów z dostępnością dokumentu na stronie BIP prosimy o zgłoszenie uwag koordynatorowi dostępności Pani Marta Chałupka-Woźniak, email: dostepnosc@opolskie.pl, tel. +48 77 54 16 444.

Przewiń do góry