Waldemar Dąbrowski już wiele lat temu był animatorem znaczących wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Był m.in. założycielem i dyrektorem Klubu “Riwiera – Remont” (1973-1978), w którym gościli wówczas m.in. Michelangelo Antonioni, Julio Cortazar, Nikita Michałkow i Andrzej Wajda.
W 1982 roku objął – wraz z Jerzym Grzegorzewskim – dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie.
Założył tam autonomiczny impresariat, który promował czołowych artystów polskiego teatru, muzyki i plastyki.
Doprowadził do powstania renomowanej orkiestry Sinfonia Varsovia, współpracując z Jerzym Maksymiukiem i Yehudi Menuhinem. Był również producentem ponad 70 spektakli Teatru Studio.
W 1990 roku Dąbrowski został wiceministrem kultury i sztuki – szefem Komitetu Kinematografii w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Sprawował ten urząd przez cztery lata, przeprowadzając reformę polskiej kinematografii.
Z jego inicjatywy powstał także wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. W latach 1994-1998 był Prezesem Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. We wrześniu 1998 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, wraz z Jackiem Kaspszykiem, który został dyrektorem artystycznym i muzycznym.
W latach 2002-2005 Waldemar Dąbrowski był ministrem kultury.
Podczas sprawowania przez niego tej funkcji uchwalono nową ustawę o kinematografii, w wyniku której powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Udało się wtedy również doprowadzić do połączenia Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Towarzystwa Fryderyka Chopina.
Waldemar Dąbrowski powołał w roku 2003 Instytut Książki, którego zadaniem jest popularyzowanie najlepszych polskich książek i ich autorów, prezentacje literatury polskiej za granicą i pobyty studyjne dla tłumaczy oraz Instytut Teatralny.
Z inicjatywy Dąbrowskiego do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 wpisano sektorowy program operacyjny “Kultura”. Wcześniej, z nowych państw członkowskich UE, taki program stworzyły tylko Grecja i Portugalia.
Waldemar Dąbrowski posiada liczne zasługi dla rozwoju kultury w województwie opolskim. Swoim patronatem wspierał działalność instytucji kultury w województwie, tj. Teatr im. Jana Kochanowskiego, Filharmonię Opolską im. J. Elsnera, muzea w Opolu, Brzegu i Nysie, biblioteki oraz ważne przedsięwzięcia kulturalne w regionie m.in. Festiwal „Gaude Mater Polonia”.
Waldemar Dąbrowski jako minister kultury współpracował również w procesie tworzenia Opolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Opolu, którego działalność wpisuje się w Narodowy Program Kultury pn. „Znaki Czasu”. W ramach programu w szesnastu województwach w Polsce powstały regionalne kolekcje sztuki współczesnej, tworzone przez organizacje o charakterze obywatelskim – stowarzyszenia lub fundacje, nawiązujące swoim charakterem do tradycji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Regionalne „Zachęty” wybierają do kolekcji dzieła sztuki najwyższej jakości, które będą eksponować szerokiej publiczności.
Dzięki osobistemu zaangażowaniu Waldemara Dąbrowskiego Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu stało się instytucją narodową, prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Opolskie i Powiat Brzeski. Wzrosły tym samym ranga i prestiż tej instytucji.
Metryczka
Wytworzono: | 05.10.2015 |
---|---|
Wytworzono przez: | Radosław Nowosielecki |
Opublikowano: | 20.10.2016, 15:45 |
Opublikowano przez: | Radosław Nowosielecki |
Podmiot udostępniający: | Województwo opolskie |
Liczba odwiedzin: | 215 |
Rejestr zmian
-
Waldemar Dąbrowski
- Utworzono:
- 20.10.2016, 15:45
- Utworzono przez:
- Radosław Nowosielecki
W przypadku problemów z dostępnością dokumentu na stronie BIP prosimy o zgłoszenie uwag koordynatorowi dostępności Pani Aldonie Stahlberger, email: dostepnosc@opolskie.pl, tel. +48 77 44 45 519.