Jerzy Buzek

Prof. Jerzy Buzek ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika-energetyka. W 1974 r. został nauczycielem akademickim na Politechnice Śląskiej.

Podczas pobytu na stypendium w Cambridge (od 1971 r.) prof. Jerzy Buzek zajął się nowatorskimi jak na te czasy badaniami nad tzw. zjawiskami powierzchniowymi podczas chemisorpcji. Ważnym miejscem poszukiwań badawczych prof. Jerzego Buzka była także teoria i praktyka w odniesieniu do optymalizacji kosztowej. Chodziło tutaj m.in. o przeprowadzenie prac w związku z problemem kosztów aparatury i kosztów procesów.

Po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć o prof. Buzku w odniesieniu do Województwa Opolskiego kiedy to rozpoczął pracę nad optymalizacją typoszeregu wymienników ciepła produkowanych przez Metalchem Opole. W wyniku tych prac udało się dokonać istotnych zmian, zachowując przy tym pełne pokrycie całego zakresu zastosowań przemysłowych.

Prof. Buzek i jego zespół byli dobrze przygotowani do podjęcia działań związanych wystąpieniem problemu odsiarczania spalin, około 30 lat temu. Projekt celowy, realizowany przez instytut Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach i Metalchem w Opolu pozwolił na wybudowanie w ciepłowni Metalchem instalacji odsiarczania. Udział w badaniach brał również zespół z KatedryInżynierii Procesowej Politechniki Opolskiej.

W roku 1994, kiedy Politechnika Opolska organizowała nowy kierunek studiów, inżynierię środowiska, prof. Buzek zaoferował swoją pomoc w postaci poprowadzenia przedmiotu odnośnie oczyszczania gazów, a także udostępniając laboratorium do zajęć dydaktycznych w Instytucie w Gliwicach.

Prowadzone zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów, którzy niejednokrotnie dziękowali za możliwość wysłuchania profesora tutaj, w Opolu. Z przyczyn niezależnych, profesor przerwał wykładanie na Politechnice Opolskiej, by powrócić w roku 2003 jako mianowany profesor i wykazać swoją pomoc w uruchomieniu kolejnego kierunku, a także poprowadzić kolejny przedmiot. Tak jak w przypadku lat wcześniejszych, zajęcia prowadzone przez profesora cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek wziął urlop na Politechnice Opolskiej, co spowodowane było jego nowymi, licznymi obowiązkami.

We wrześniu 2004 r. został wiceprzewodniczącym Europejskiego Forum Energii. W związku z tym uczestniczył w licznych konferencjach, odwiedzał uczelnie europejskie wykładając na temat produkcji i przetwarzania energii. My, jako Województwo, możemy pochwalić się obecnością profesora w 2005 roku w Opolu w ramach Forum „Energia Przyszłości”, gdzie wygłosił swój wykład na powyższy temat.

Prof. Jerzy Buzek pochwalić się może bogatym dorobkiem publikacyjnym, który obejmuje około 200 pozycji. Sa to przede wszystkim artykuły publikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, referaty i monografie. Jego osoba to przede wszystkim badacz i inżynier, polityk oraz organizator nauki i badań w wymiarze europejskim.

Warto także dodać, iż w roku 2006 odebrał najwyższą godność akademicką, jako pierwszy doktor honoris causa Politechniki Opolskiej.

W 1980 r. rozpoczął działalność w „Solidarności”, gdzie sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej Związku. Przewodniczył obradom II, IV, V i VI tury Krajowego Zjazdu Delegatów „Solidarności”. Razem z kolegami rozpoczął wydawanie nielegalnego biuletynu „S”.

Desygnowany na Prezesa Rady Ministrów w 1997 r. W czasie czterech lat jego rządów Polska wstąpiła do NATO. Rząd przez niego kierowany wprowadził cztery reformy, a on sam był pierwszym Prezesem Rady Ministrów III RP, który rządził przez całe cztery lata.

Od roku 2004 jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Dostał się tam z najlepszym wynikiem w całym kraju. W latach 2009-2012 sprawował funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

W Parlamencie Europejskim przystąpił do Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów, a także reprezentował Parlament na Ukrainie, gdzie wspierał Pomarańczową Rewolucję. Uzyskał tytuł „Eurodeputowany 2006 w kategorii badania naukowe i technologie”.

Jest mężem Ludgardy Marii Buzek z domu Czapla, urodzonej w Lublińcu, gdzie profesor za swoje zasługi otrzymał tytuł honorowego obywatela, oraz ojcem znanej aktorki Agaty Buzek. Jego ojciec również był z zawodu inżynierem.

Profesor, w uznaniu za swoje zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej, został odznaczony przez obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego – Orderem Orła Białego.

Cechuje go przyjazne usposobienie, chęć niesienia bezinteresownej pomocy i wielkie zaangażowanie w pracę, zwłaszcza z dziedziny badań i nauki. Widać to zwłaszcza po przyznanych tytułach i odznaczeniach. Jego skłonność do dialogu i kompromisu uważana jest za duży atut.

Jest to człowiek od wielu lat związany z naszym regionem, który pomimo wielu osiągnięć na arenie naukowej, jak i politycznej zawsze chętnie tutaj wracał i wykazywał się zainteresowaniem w kierunku nauki, pomocą.

Metryczka

Wytworzono: 05.10.2015
Wytworzono przez: Radosław Nowosielecki
Opublikowano: 20.10.2016, 15:51
Opublikowano przez: Radosław Nowosielecki
Podmiot udostępniający: Województwo opolskie
Liczba odwiedzin: 211
  • Jerzy Buzek

    Utworzono:
    20.10.2016, 15:51
    Utworzono przez:
    Radosław Nowosielecki

W przypadku problemów z dostępnością dokumentu na stronie BIP prosimy o zgłoszenie uwag koordynatorowi dostępności Pani Aldonie Stahlberger, email: dostepnosc@opolskie.pl, tel. +48 77 44 45 519.

Przewiń do góry